fbpx

Trening dla nastolatka w zaciszu domowym

trening_dla_nastolatka_w_zaciszu_domowym

Wiek nastoletni – to początek okresu dorastania i wejście w burzliwy okres nie tylko pod względem fizycznym, ale również społecznym. W organizmie nastolatka zaczynają buzować hormony, wprowadzające zmiany w organizmie – jednak każdy organizm jest inny, a ciało w okresie dorastania u jednych szybciej przybiera dorosły wygląd, a u innych zmienia się stopniowo. Ta sytuacja powoduje częsty dyskomfort u naszych nastoletnich podopiecznych, który niestety zniechęca ich do zajęć fizycznych – w takim wypadku idealnym rozwiązaniem jest właśnie siłownia domowa!

Co będzie lepsze dla nastolatka – trening na siłowni czy w domu?

Zanim nasz podopieczny zacznie podnosić ciężkie ciężary na siłowni, warto zadbać o właściwe przygotowanie do tego wyzwania! Doskonałym pomysłem jest rozpoczęcie treningów w domowym zaciszu, mających na celu poprawić predyspozycje fizyczne młodego sportowca. Trening w domu niesie za sobą wiele korzyści, które później będą procentować na jego sportowej ścieżce:

  • Wykształcenie zamiłowania do aktywnego trybu życia, dzięki czemu dziecko chętniej spędzi czas na treningu, niż przed ekranem komputera czy TV.
  • Rozwój wiedzy treningowej od najmłodszych lat.
  • Nauka systematyczności i cierpliwości, przekładająca się również na inne sfery życia.
  • Jeśli nasz podopieczny zdecyduje się na trening na siłowni publicznej, treningi na siłowni. domowej zapewnią mu dużo lepsza pozycję startową.
  • Komfort ćwiczenia na siłowni z daleka od spojrzeń rówieśników.

Komfort ćwiczenia na siłowni z daleka od spojrzeń rówieśników.

Okres dorastania to również okres rywalizacji. Nastolatkowie dorastają w różnym tempie co przekłada się na ich predyspozycje fizyczne. Niestety często ta rywalizacja staje się nieuczciwa, a oceniające spojrzenia rówieśników bezlitosne. Co zrobić aby nasze dziecko uniknęło tej nieraz nierównej walki? Po pierwsze, powinniśmy zadbać o ukształtowanie u naszego podopiecznego postawy fair play w trakcie treningu – tutaj kwestia leży już po stronie rodzica, i przekazania właściwych wzorców podopiecznemu. Po drugie, w miarę naszych możliwości, zapewnijmy mu pewny lepszy start w zmaganiach siłowych – tu z kolei, z pomocą przychodzą nam sprzęty do siłowni domowej.

Zestawy siłowni domowej takie jak Kraft System 3 w 1 czy Siłownia ogrodowa Energy 1 stanowić będą gratkę nie tylko dla nastoletniego sportowca, ale również dla pozostałych domowników. Dostrzeż komfort posiadania prywatnej, domowej lub ogrodowej siłowni – tym bardziej w czasach, w których obiekty sportowe mogą zostać w każdej chwili zamknięte z powodu pandemii. Jeśli jednak nie mamy miejsca na cały zestaw, drabinka gimnastyczna (na przykład Teenager Plus lub Kraft Light) lub drążek do podciągania okaże się świetnym rozwiązaniem. Sprzęty te zajmują mało miejsca, a w zupełności spełnia swoje zadanie jako akcesoria treningowe dla nastolatka.

Trening nastolatka – na jakich ćwiczeniach powinniśmy się skupić?

Na pewno nie na ćwiczeniach siłowych – na to jeszcze przyjdzie pora w późniejszym okresie dorastania, mogą one jednak stanowić dodatek dopełniający plan treningowy nastolatka. Uważa się, że intensywne treningi siłowe wpływają negatywnie na wzrost oraz pogarszają kondycję stawów i elastyczność ścięgien nastoletniego sportowca. Dlatego warto skupić się na ćwiczeniach opierających się na masie ciała sportowca. Wśród podstawowych ćwiczeń zalecanych dla nastolatków warto wymienić:

  • brzuszki – oraz inne ćwiczenia z ławeczka gimnastyczną
  • podciąganie na drążku
  • pompki – zarówno te klasyczne wykonywane na podłodze, jak i te wykonywane z oparciem rękoma na poręczach drabinek gimnastycznych, lub w jeszcze innej wersji – przy oparciu stóp o poręcze drabinek
  • trening siłowy z mniejszymi ciężarami jako dodatek

Zarówno kalisteniczny jak i siłowy trening, to sport dla ludzi cierpliwych i wytrwałych w dążeniu do celu, dlatego istotną sprawą jest wyrobienie u naszego podopiecznego nawyku systematyczności treningowej. Musi sobie po prostu uświadomić, jak ważna jest systematyczność dla uzyskania zadowalających rezultatów treningu. Jest to kolejna zaleta treningu nastolatka – dziecko w ten sposób uczy się cierpliwości, zaczyna dostrzegać jak istotna jest regularność i systematyczność treningu.

Nie należy również zapominać o sportach ogólnorozwojowych takich jak bieganie czy rower – spraw by dziecko czerpało radość z jazdy na rowerze, w tym celu warto dawać mu dobry przykład własnym postępowaniem.

Fit lifestyle od najmłodszych lat

Kiedy dziecko zacznie cieszyć się aktywnym trybem życia, z własnej woli wybierze rower i siłownię ogrodową zamiast komputera i smartfona. Pamiętajmy również o odpowiedniej diecie – można powiedzieć że jest ona elementem naszego treningu, gdyż bez odpowiednio zbilansowanych posiłków, nie uzyskamy zadowalających efektów treningu. Kiedy nasz podopieczny zauważy jak istotne jest wplecenie zbilansowanej diety do naszego planu treningowego, samemu zacznie świadomie podejmować odpowiednie decyzje wpisane w zdrowy tryb życia – na przykład wybierając pełnowartościowy posiłek, zamiast słodkiego napoju i chipsów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *