fbpx

Siłownia ogrodowa – trening kalisteniczny na świeżym powietrzu

silownia_ogrodowa_energy_2_szara_foto

Świat oszalał na punkcie kalisteniki. Co kryje się pod tym terminem i jakich sprzętów potrzebujemy aby zacząć trenować street workout? Których z elementów siłowni zewnętrznej powinniśmy użyć, aby wykonywane ćwiczenia przyniosły najlepsze rezultaty? Dziś postaramy się odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących kalisteniki.

Kalistenika – co to takiego?

Kalistenika to metoda treningowa opierająca się na ćwiczeniach wykorzystujących masę naszego ciała, a nie kolejne talerze obciążeń – z tego też powodu, przez wiele lat była traktowana po macoszemu przez amatorów sportów siłowych. W ostatnim jednak czasie, siłownie zewnętrzne coraz częściej możemy znaleźć w przestrzeni miejskiej lub w prywatnym ogrodzie. Nazwa street workout pochodzi od ćwiczeń na ulicznych siłowniach zewnętrznych, w których skład wchodziły zazwyczaj drążki i drabinki, a rolę obciążenia pełniła masa ciała sportowca. Przy pomocy drabinek, nawet najbardziej popularne ćwiczenia można wykonywać w nietypowy sposób. Pompki, skłony czy przysiady – będą teraz angażować nowe partie mięśniowe i przynosić jeszcze lepsze rezultaty.

Kolejną zaletą kalisteniki jest niezwykła gibkość, rozciągliwość jaką nabędziemy w trakcie uprawiania tej formy treningu. Aby ćwiczenia kalisteniczne przynosiły zadowalające rezultaty, musimy mieć pełną kontrolę nad naszym ciałem – biomechanika ruchów jest w tym wypadku niezwykle istotna. Większość ćwiczeń kalistenicznych aktywuje kilka partii mięśniowych, z tego też powodu trening kalisteniczny wpływa korzystnie na ogólny wygląd sylwetki i jest zalecany w wypadku osób trenujących FBW (Full Body Workout).

Do wykonywania dipów czy pompek, czyli jednych z najpopularniejszych ćwiczeń kalistenicznych, wystarczy drabinka gimnastyczna jaką znajdziemy w większości siłowni. Dlaczego jednak odbierać sobie możliwość wykonania treningu na świeżym powietrzu, skoro drabinki są podstawowym elementem każdego zestawu siłowni ogrodowej?

Trening na świeżym powietrzu – zalety posiadania siłowni ogrodowej.

 • Oddychaj świeżym powietrzem – Nawet w najlepiej klimatyzowanym pomieszczeniu nie poczujesz się tak, jak trenując we własnym ogrodzie.
 • Oszczędność czasu i pieniędzy – Nie marnuj czasu i pieniędzy, na dojazdy czy karnety. Godziny treningowe możesz dopasować idealnie do swojego planu dnia – zacznij dzień od treningu przy zapachu porannej rosy, albo zakończ go ćwicząc w promieniach zachodzącego słońca.
 • Jesteś na swojej prywatnej siłowni, możesz się spokojnie skoncentrować na ćwiczeniach – W okolicznościach w których nie towarzyszą Tobie inni użytkownicy siłowni, ani nie rozprasza Ciebie głośna muzyka, możesz w spokoju skupić się na wykonywanym ćwiczeniu.
 • Trening w bezpiecznym miejscu, z daleka od tłumów – Jest to tym bardziej ważne w dobie pandemii koronawirusa COVID-19. Sytuacja jest dynamiczna – w każdym momencie, siłownie i kluby fitness mogą znowu zostać zamknięte, Ty jednak nie przerwiesz treningu dzięki posiadaniu własnej siłowni ogrodowej. Kolejna sprawa to bezpieczeństwo antywirusowe – w przypadku siłowni ogrodowej, masz pełną kontrolę nad tym, kto korzysta z obiektu.

Kalistenika czy trening siłowy?

Najlepiej łączyć ze sobą elementy obu treningów w różnych proporcjach. Jeśli jednak nie mamy możliwości dodania np. kilku ćwiczeń z hantelkami do treningu na siłowni ogrodowej, możemy się skupić wyłącznie na kalistenice, i również osiągnąć doskonałe efekty. Wśród zalet kalisteniki należy wymienić:

 • Korzystny wpływ na całą sylwetkę – Ćwiczenia kalisteniczne pozwolą na kompleksowy rozwój całej sylwetki ponieważ angażują wiele partii mięśniowych.
 • Bezpieczeństwo – Kalistenika jest zdecydowanie bezpieczniejsza i mniej kontuzyjna niż tradycyjny trening siłowy. Mimo że przy tej formie treningu, powinniśmy szczególnie uważać na nasze barki, łokcie czy nadgarstki, na których nieraz spoczywa ciężar naszego ciała, to jednak nie narażamy naszego kręgosłupa w takim stopniu, w jakim ma to miejsce w trakcie podnoszenia ciężarów.
 • 100% kontroli nad ciałem – Trening kalisteniczny pozwoli nam nabrać sprawności, o jakiej wcześniej mogliśmy pomarzyć, ma dużo bardziej korzystny wpływ na rozciąganie mięśni i rozruszanie stawów, niż klasyczny trening siłowy.
 • Mięśnie brzucha jak ze stali – To nie mit, a fakt ćwiczenia kalisteniczne niezwykle korzystnie wpływają na kondycję mięśni brzucha.

Drabinki, drążki do podciągania i kółka gimnastyczne – kilka tych prostych sprzętów umożliwia wykonanie treningu, który przy odpowiedniej regularności, szybko przyniesie wymierne rezultaty. Zawiera je prawie każdy zestaw siłowni ogrodowej, na przykład Energy 1, Energy 3 czy Power 2. Jakie są podstawowe ćwiczenia jakie można wykonać posiadając ogrodowy zestaw street workout?

 • Dipy (inaczej pompki na poręczach– Do ich wykonania potrzebujemy poręczy, którą chwytamy u góry z obu stron. Ćwiczenie polega na podnoszeniu masy naszego ciała, głównie na mięśniach barków, choć podobnie jak pozostałe ćwiczenia kalisteniczne, tak i to angażuje wiele partii mięśniowych. Ćwiczenie to doskonale wpływa na przyrost masy mięśniowej, musimy jednak uważać na możliwe kontuzje barków.
 • Pompki na drabinkach – Ćwiczenie podobne do klasycznych pompek, w tym jednak wypadku, nasze stopy opieramy na jednym ze szczebelków drabinki, co znacznie utrudnia wykonywanie ćwiczenia jednocześnie intensywniej wpływając na przyrost masy mięśniowej.
 • Podciąganie na drążku – Jedno z najbardziej popularnych ćwiczeń kalistenicznych. Łapiemy drążek nachwytem lub podchwytem obiema rękoma, i podciągamy się do momentu, w którym nasz podbródek znajdzie się powyżej drążka, po czym spokojnie opuszczamy ciało aż znajdziemy się w pozycji wyjściowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *